ראשיאודותצלילה וטיוליםשונותגלריהספר מבקריםמפת האתרenglish
צלילה וטיולים > סרי לנקה 2003 > סיגיריה והסביבה > מפלי הונס > קאנדי והסביבה > נווארה אליה > גאל בחוף בדרום

סרי לנקה, אוקטובר 2003: קאנדי

יום ש' 11/10/03 מקדש שריד השן
קאנדי, בין הערים הגדולות והחשובות של סרי לנקה, היתה בעבר גם עיר הבירה של האי. זו העיר בה המלך האחרון בשושלת הסינהלית מסר את שלטונו לידי הבריטים בשנת 1815. חשיבותה של קאנדי היא בהיותה מרכז רוחני לדת הבודהיסטית ובה נמצא "מקדש שריד השן", בו נמצא שריד לאחת השיניים של בודהה. בסופי השבוע (שבת-ראשון) מגיעים המאמינים המקומיים למקדש על מנת לתת מינחות לבודהה. אם כן, הגענו ביום מצוין לביקור במקדש. ברחוב הראשי מתחילה תהלוכת תהלוכת ילדים מבתי הספר, ריקודים מסורתיים ברחובות וקהל רב שנע לכיוון המקדש.

ריקודים ברחוב מול המקדש
ריקודים ברחוב מול המקדש

מוכרי מנחות לבודהה בכניסה למקדש השן
מוכרי מנחות לבודהה בכניסה למקדש השן

המקדש הוא קומפלקס של מיבנים, שחוץ מהמקדש עצמו, נמצא במתחם גם בנין הפרלמנט שהיה בשימוש בזמן השלטון הבריטי. רוב המבנים בנויים מעץ שעליו פיתוחים וציורים מרהיבים. בכניסה למקדש דוכנים למכירת פרחים למנחה ונרות לשריפה. כמו בכל מקדש ישנו אזור לשמירת הנעליים (הכניסה למקדשים בודהיסטיים היא ללא נעליים).
לגבי צילום: אולי תקראו בכל מני מקומות שאסור לצלם במקומות קדושים בסרי לנקה. אך לא כך: תמורת תשלום סימלי של 100 רופי (כדולר) אפשר לצלם בכל מקום במקדש מלבד צילום של נזירים או אנשים בזמן תפילה. בתוך תחום המקדש, ערב רב של אנשים וצבעים, רעש חזק ומתמשך של הלמות תופים שאפילו בתור צופה מן הצד, הכניסו אותי למן סוג מסוים של אוירה. המקומיים מתחילים כבר להתגודד ולעמוד בתור ארוך ארוך בציפיה לשעה בו ייפתח החדר בו אחת השיניים של בודהה. אפשר לראות את ההתרגשות, המתח והשימחה בפניהם של המאמינים.

הגנים הבוטניים
הגנים הבוטניים המלכותיים קיימים מאז 1371. לטעמי, הם פחות מרשימים ממש שציפיתי. אבל כדאי מאוד לבקר בהם,אפילו לצורך מנוחת צהריים קטנה.
כמו בסיפורים ששמעתי על הגנים האלה, באמת ראינו שם זוגות זוגות של סרי לנקים לבושים בבגדים המסורתיים הולכים יד ביד עם מבט מאוהב בעיניים. כאילו זה נלקח מסרט הודי (אבל סרי לנקי) קלאסי. מאוד רומנטי, ללא שום ציניות. הדבר הראשון שבולט בגנים: כל מה שאתם מכירים מהגינות והעציצים בישראל, גדל שם בגדלים מפחידים, כאילו כל צמח קיבל שם מנת יתר של משהו שגורם לו לצמוח לגובה ולרוחב. אפשר להעביר בגנים כמה שעות של התרגעות ולמי שיש ענין בפרחים או צמחים מיוחדים, ימצא בגנים ענין רב.

ביתן הסחלבים בגנים הבוטניים
ביתן הסחלבים בגנים הבוטניים

בית היתומים לפילים בפינוואלה [Pinuwalla]
במרחק של 40 דקות מקאנדי נמצא בית היתומים לפילים. בית היתומים מופעל ע"י המדינה ודואג לכל אותם פילונים שהאמהות שלהם מתו, ומשמש גם בית לפילים גדולים יותר שגדלו ללא אימם. על ביקור בבית היתומים אפשר לוותר. זה מראה עצוב לראות את הפילים כבולים, כשמאכילים אותם בפני הקהל הרחב. מקום שאפשר לוותר עליו. אבל, במרחק כמה דקות הליכה משם, ישנו אזור של תיירים שם אפשר לאכול ארחות צהריים טובה ובגרושים, ולצפות בפילים של בית היתומים כשהם באים לרחוץ בנהר. מדובר בהרבה פילים שמגיעים שלוש פעמים ביום לנהר. בנהר, המפגש עם הפילים הוא יותר קרוב מאשר מאשר בבית היתומים. בהחלט כדאי להגיע לשם.

רחיצת פילים בנהר
רחיצת פילים בנהר

אחה"צ אנו מגיעים למלון לה-קנדיאן. מלון יפה על רכס ההרים שמסביב לקאנדי. למדריך הודענו שמפאת העייפות אנחנו מוותרים על הופעת פולקלור בעיר ויאללה לבריכת השחיה במלון.

הבא: נווארה אליה ומישורי הורטון

למעלה